IIS یا همان Internet Information Services یک وب سرور انعطاف پذیر و همه منظوره از ماکروسافت است که بر سیستم عامل ویندوز اجرا می شود تا صفحات یا فایل های HTML را نمایش دهد.

یک وب سرور IIS درخواست های کامپیوتر های کلاینت را دریافت می کند و پاسخ مناسب را بر می گرداند. این قابلیت اساسی به وب سرورهای اجازه می دهد تا اطلاعات را در سراسر شبکه های محلی (LAN) مانند شبکه های داخلی شرکتی و شبکه های گسترده (WAN) مانند اینترنت به اشتراک بگذارند و نمایش دهند.

یک وب سرور می تواند اطلاعات را به اشکال مختلف به کاربران ارائه دهد، مانند صفحات وب استاتیک کدگذاری شده در HTML. این کار از طریق تبادل فایل بواسطه دانلود و آپلود اسناد متنی، فایل های تصویری و موارد دیگر انجام می شود.

وب سرور ارائه دهنده پورتال

وب سرور های مدرن می توانند عملکرد بسیار بیشتری را برای یک کسب و کار و کاربران آن فراهم کنند. وب سرور ها اغلب به عنوان پورتال برای برنامه های کاربردی پیچیده، نرم افزار های تعاملی و نرم افزار های مبتنی بر وب استفاده می شوند که به عنوان میان افزار، نرم افزار های سازمانی و برنامه های کاربردی back-end را به یکدیگر متصل می کنند تا سیستم های کلاس سازمانی ایجاد کنند. به عنوان مثال، خدمات وب آمازون به کاربران اجازه می دهد تا منابع ابر عمومی را از طریق یک پورتال مبتنی بر وب مدیریت کنند. در همین حال، سرویس ‌های رسانه ‌ای مانند Spotify برای موسیقی و Netflix برای فیلم‌ ها، محتوای خود را به صورت در لحظه از طریق سرورهای وب ارائه می ‌دهند.

نحوه کار IIS

IIS از طریق انواع زبان ها و پروتکل های استاندارد کار می کند. HTML برای ایجاد عناصری مانند متن، دکمه ها، قرار دادن تصاویر، تعاملات و رفتارهای مستقیم و لینک ها استفاده می شود. پروتکلHTTP پروتکل ارتباطی اولیه ای است که برای تبادل اطلاعات بین وب سرورها و کاربران استفاده می شود. HTTPS که به معنی HTTP over Secure Sockets Layer (SSL) است برای رمزگذاری ارتباطات برای امنیت بیشتر اطلاعات استفاده می کند. پروتکل انتقال فایل (FTP) یا نوع امن آن، FTPS نیز می تواند فایل ها را انتقال دهد.

پروتکل های دیگر شامل پروتکل SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) برای ارسال و دریافت ایمیل، و پروتکل انتقال اخبار شبکه، برای ارائه مقالات در USENET استفاده می شود.

پشتیبانی IIS در شبکه

سرویس IIS در شبکه های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد اما سرویس IIS راه اندازی شده زیر مجموعه یک سرویس دیگر نظیر نرم افزار های مالی و اداری است و پشتیبانی خود را دارد، به همین دلیل کارشناس پشتیبانی شبکه وظیفه پشتیبانی از آن را ندارد، ایشان تنها موظف است تا زیر ساخت مورد نیاز برای نصب سرویس IIS و سرویس های دیگر مرتبط با آن را فراهم کند.