Hyper v محصول مجازی سازی شرکت ماکروسافت است و به شما این امکان را می دهد که یک نسخه نرم افزاری از یک کامپیوتر را ایجاد و اجرا کنید. به این نسخه از یک کامپیوتر، ماشین مجازی گفته می شود. هر ماشین مجازی مانند یک کامپیوتر کامل عمل می کند و یک سیستم عامل و نرم افزار هایی که می توانند بر روی آن قرار می گیرند را اجرا می کند.

زمانی که شما به منابع سخت افزاری بیشتری نیاز دارید، ماشین های مجازی به شما انعطاف پذیری بیشتری می دهند و به صرفه جویی در زمان و هزینه کمک می کنند و در نهایت روش کارآمد تری برای استفاده از سخت افزار نسبت به اجرای تنها یک سیستم عامل بر روی سخت افزار فیزیکی هستند.

Hyper v هر ماشین مجازی را در فضای ایزوله خود اجرا می کند، به این معنی که می توانید همزمان بیش از یک ماشین مجازی را روی یک سخت افزار اجرا کنید. ممکن است بخواهید این کار را انجام دهید تا از مشکلاتی مانند خرابی که می تواند بر روی سرویس های دیگر تاثیر گذار باشد جلوگیری کنید و یا به افراد، گروه ها یا سرویس های مختلف دسترسی به سیستم های مختلف بدهید.

Hyper v در پشتیبانی شبکه

تقریبا تمامی شرکت های پشتیبانی شبکه برای ارائه خدمات پشتیبانی شبکه با کیفیت از مجازی سازی استفاده می کنند و به طور رایج سرویس های اکتیو دیرکتوری، فایل سرور، بکاپ سرور و سرور مالی را به واسطه مجازی سازی بر روی یک سرور فیزیکی اجرا می کنند.

Hyper v چه کمکی به شما می کند؟

Hyper v می تواند در موارد زیر نیز به شما کمک کند:

استفاده موثر تر از سخت افزار

شما می توانید سرور ها و کامپیوتر ها را بر روی کامپیوتر های فیزیکی کمتر و قدرتمند تر ادغام کنید تا از انرژی و فضای فیزیکی کمتری استفاده کنید.

بهبود تداوم کسب و کار

کاهش تاثیر اتفاقات بد برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده بر روی روند کار

ایجاد و گسترش زیرساخت دسکتاپ مجازی

استفاده از استراتژی دسکتاپ مرکزی با VDI می تواند باعث افزایش چابکی، امنیت اطلاعات، ساده سازی انطباق با مقررات، مدیریت دسکتاپ ها و برنامه های کاربردی شود.

ایجاد توسعه و افزایش کارآمدی

ایجاد محیط های کاری مختلف بدون نیاز به خرید سخت افزار جدید و یا نگهداری از تمام سخت افزار

Hyper v و مجازی ساز های دیگر

Hyper v در Windows و Windows Server جایگزین محصولات مجازی سازی قدیمی تر نظیرMicrosoft Virtual PC, Microsoft Virtual Server, and Windows Virtual PC شده است که ویژگی هایی مانند امنیت، کارایی و ذخیره سازی را ارائه می دهد که در محصولات نام برده شده موجود نبوده است.

سیستم عامل های پشتیبانی شده در Hyper v

بسیاری از سیستم عامل بر روی ماشین های مجازی اجرا می شوند. به طور کلی تمامی سیستم عامل هایی که از معماری x86 استفاده می کنند بر روی ماشین مجازی Hyper V اجرا می شوند. با این حال تمامی سیستم عامل هایی که قابلیت اجرای مجازی دارند توسط ماکروسافت آزمایش نشده و پشتیبانی نمی شوند. برای دیدن لیست این سیستم عامل ها می توانید به این لینک و این لینک مراجعه کنید.