پشتیبانی شبکه های کامپیوتری از خدمات حیاطی برای مجموعه های بالای 5 کامپیوتر محسوب می شود اما هر مجموعه ای برای ارائه خدمات پشتیبانی شبکه شرایط مربوط به خود را دارد و این موضوع می تواند متناسب با خواسته شما نباشد و مشکلاتی برای شما ایجاد کند.

در ادامه مواردی را بررسی می کنیم که به شما کمک می کند تا بتوانید بهترین شرکت های پشتیبانی شبکه را تشخیص دهید و از آن ها سرویس های متنوع شبکه دریافت کنید.

پشتیبانی شبکه شامل چه خدماتی می شود؟

پشتیبانی شبکه شامل چه خدماتی می شود

رفع مشکلات شبکه یک سازمان در طول مدت قرارداد پشتیبانی شبکه توسط متخصص مربوطه را خدمات پشتیبانی شبکه گویند. در حقیقت پشتیبان شبکه باید بستر سخت افزاری و نرم افزاری شبکه را به گونه ای تنظیم کند تا بتواند از وقوع مشکلات مختلف در شبکه جلوگیری کرده و در صورت به وجود آمدن مشکلات بتواند آن ها را در کوتاه ترین زمان بر طرف کند.

چه عواملی بر روی کیفیت پشتیبانی شبکه تاثیر گذار است؟

تقریبا تمامی شرکت هایی که به دنبال خدمات پشتیبانی شبکه هستند، در گذشته این خدمات را با کیفیت نامطلوب دریافت کرده اند و به دنبال خدمات پشتیبانی شبکه ای هستند که بتواند نیاز های مجموعه را به درستی برطرف کند. به همین منظور در ادامه مهم ترین عواملی که می تواند منجر به ارائه خدمات پشتیبانی شبکه با کیفیت مناسب باشد را آورده ایم:

عوامل تاثیر گذار بر کیفیت خدمات پشتیبانی و نگهداری شبکه

1- راه اندازی استاندارد و اصولی شبکه

راه اندازی اصولی و درست شبکه متناسب با نیاز های کارفرما تاثیر زیادی بر روی کیفیت خدمات پشتیبانی شبکه دارد. یک کارشناس شبکه باید در ابتدا تمام نیاز های یک مجموعه را به خوبی شناسایی کرده و آینده کاری آن مجموعه از نظر افزایش نیاز ها و حجم کاری مد نظر قرار دهد و سپس نسبت به اعمال تغییرات و تجهیزات در شبکه اقدام کند.

راه اندازی شبکه

2- در دسترس بودن متخصص شبکه

در دسترس بودن متخصصین شبکه طبق زمان و مفاد درج شده در قرارداد مهم ترین عامل تاثیر گذار در کیفیت پشتیبانی شبکه است. بسیاری از مجموعه ها بعد از مدت کوتاهی که از زمان عقد قرارداد پشتیبانی شبکه آن ها می گذرد، از در دسترس نبودن کارشناس یا شرکت پشتیبانی شبکه در مواقع ضروری شکایت می کنند. که این موضوع دلایل مختلفی را در پی دارد و مهم ترین آن ها شامل موارد زیر است:

دسترسی به کارشناس پشتیبانی شبکه

دلایل در دسترس نبودن کارشناسان پشتیبانی شبکه

 • افزایش حجم کاری شرکت پشتیبانی شبکه و دریافت پروژه ها بیش از ظرفیت
 • عدم توانایی کافی و تخصص کارشناس شبکه برای رفع مشکلات خاص
 • عدم شفافیت شرکت پشتیبانی شبکه و به دنبال آن عقد قرارداد پشتیبانی شبکه با کمتر از مبلغ درست
 • دید کوتاه مدت شرکت پشتیبانی شبکه برای دریافت هزینه های خود در مدت کوتاه
 • عدم رعایت نظم و انضباط در شرکت پشتیبانی شبکه برای ارائه سرویس به صورت منظم

مهم ترین وظیفه کارشناس شبکه در دسترس بودن همیشگی در ساعت های مشخص شده قرارداد پشتیبانی شبکه است تا بتواند در مواقع ضروری پاسخ گوی کارکنان مجموعه باشد و مشکلات و نیاز های آن ها را بر طرف کند.

3- استفاده از تجهیزات شبکه استاندارد

استفاده از تجهیزات استاندارد در شبکه کامپیوتری یک سازمان به طور مستقیم با کیفیت پشتیبانی شبکه ارتباط دارد و هر چقدر کیفیت تجهیزات خریداری شده بالاتر باشد، روند ارائه خدمات پشتیبانی شبکه را بهتر جلو میبرد.

نکته: کیفیت بالای تجهیزات شبکه صرفا به معنی خرید تجهیزات با قیمت بالا نیست، بلکه منظور مناسب بودن دستگاه ها و تجهیزات به تناسب حجم شبکه شما است. به گونه ای که این تجهیزات بتوانند نیاز های شما را به درستی رفع کرده و حداقل در 5 سال آینده نیازی به تعویض آن ها وجود نداشته باشد.

پشتیبانی شبکه استاندارد با تجهیزات مناسب

4-شفاف سازی در قرارداد پشتیبانی شبکه

شفاف سازی خدمات پشتیبانی شبکه برای کارفرما از اهمیت بالایی برخوردار است و کارفرما دقیقا باید بداند که چه خدماتی را با چه استانداردی از شرکت پشتیبانی شبکه دریافت می کند. شفاف سازی معمولا از طریق مفاد موجود در قرارداد پشتیبانی شبکه به کارفرما انتقال می یابد و در صورت وجود سوال برای ایشان باید تمامی موارد به صورت ساده و شفاف برای ایشان توضیح داده شود تا در آینده موجب نارضایتی نشود.

نکته: حتما باید به مفاد قرارداد پشتیبانی شبکه توجه کنید که به طور کلی نگارش نشده باشند و جزییات با مقدار های مشخص بیان شده باشند، مگر در موارد خاص که با ذکر علت بیان شده باشد و یا اینکه شما دلیل آن را جویا شوید.

بررسی قرارداد پشتیبانی و نگهداری شبکه

مراحل دریافت خدمات پشتیبانی شبکه:

شرکت پشتیبانی شبکه ای که تجربه زیادی در ارائه خدمات داشته باشند باید نظم و ترتیب درستی نیز در این زمینه داشته باشد تا بتواند پروژه های مناسبی را برای ارائه خدمات خود انتخاب کند. این موضوع در ادامه آورده شده است تا شما بتوانید با مجموعه ای فعالیت بکنید که ویژگی های کافی را ارائه خدمات به شما داشته باشد.

کارشناس پشتیبانی و نگهداری شبکه

1- تماس با شرکت پشتیبانی شبکه و اعلام وضعیت

در ابتدا مجموعه با شرکت پشتیبانی شبکه تماس گرفته و اطلاعات مربوط به وضعیت شبکه فعلی خود را ارائه می دهد. این اطلاعات باید شامل تعداد تجهیزات، نوع تجهیزات، سرویس های مورد استفاده در مجموعه، مشکلات فعلی و نیاز های آینده آن مجموعه شود.

در برخی موارد این موضوع توسط مجموعه تماس گیرنده جدی گرفته نمی شود و این در حالی است که خدمات پشتیبانی شبکه بسیار تخصصی است و تمام موارد گفته شده در بالا می تواند قیمت و کیفیت خدمات شبکه را تحت تاثیر قرار دهد.

2- اعلام قیمت پشتیبانی شبکه به مجموعه

با توجه به میزان دقیق بودن اطلاعات اعلامی مجموعه برای دریافت خدمات پشتیبانی شبکه، میانگین قیمت پشتیبانی شبکه به کارفرما اعلام می شود

در بسیاری از مواقع افراد تماس میگرده اطلاعات نسبتا دقیقی از تعداد تجهیزات فیزیکی مورد استفاده را اعلام کنند ولی درباره سرویس ها و نرم افزار های مورد استفاده تنها اطلاعات کلی را اعلام می کنند. به همین دلیل اکثرا قیمت های اعلامی به مجموعه های تماس گیرنده با 20%  اختلاف همراه است که در پیش فاکتور ارسالی اعلام می شود.

3- ارسال قرارداد پشتیبانی شبکه برای کارفرما

پس از تایید میانگین قیمت اعلام شده، نمونه قرارداد پشتیبانی شبکه برای مجموعه ارسال شده تا نسبت به مطالعه آن برای همکاری یک ساله اقدام کنند. در قرارداد پشتیبانی شبکه ریز خدمات مورد نیاز مجموعه ها و قابل ارائه به همراه شرایط مربوطه اعلام می شود تا کارفرما درباره جزییات مربوطه اطلاعات کسب کند و نسبت به خدماتی که قرار است ارائه شود اطلاعات کافی داشته باشد.

انتقال قرارداد پشتیبانی شکبه برای مجموعه

4- تنظیم قرار ملاقات حضوری برای بررسی دقیق وضعیت شبکه

در صورت موافقت مجموعه با مفاد قرارداد پشتیبانی شبکه، کارشناس شبکه به صورت حضوری در مجموعه کارفرما حضور می یابد و نسبت به بررسی دقیق وضعیت شبکه اقدام می کند.

این بررسی به صور کلی بین یک تا سه ساعت زمان بر است و تمامی تجهیزات از جمله سرور ها، کامپیوتر ها، روتر و فایروال و ... از جنبه های مختلف مورد ارزیابی قرار میگیرند تا کارشناسان پشتیبانی شبکه بتوانند قیمت دقیق اصلاح شبکه و همچنین قیمت پشتیبانی شبکه را به مجموعه اعلام کنند.

بررسی وضعیت شبکه توسط کارشناس پشتیبانی شبکه

5- عقد قرارداد پشتیبانی شبکه و شروع تعهدات طرفین قرارداد

در انتها پس از صحبت های طرفین قرارداد با یکدیگر و جمع بندی نهایی و همچنین ارائه گزارش درباره وضعیت فعلی شبکه توسط شرکت پشتیبانی شبکه، قرارداد پشتیبانی شبکه امضا می شود و تعهدات طرفین نسبت به یکدیگر آغاز می شود.

امضای قرارداد پشتیبانی شبکه

سنجش کیفیت خدمات پشتیبانی شبکه چقدر زمان بر است؟

لازم به توضیح است که با توجه به وضعیت فعلی شبکه در یک مجموعه، شرکت پشتیبانی شبکه باید مدتی را صرف رفع مشکلات اولیه و اصلاح شبکه بکند. چرا که شرکت پشتیبانی شبکه با حجم انبوهی از مشکلات مواجه شده است و باید به مرور زمان نسبت به رفع آن ها اقدام کند.

در زمان شروع قرارداد پشتیبانی شبکه ابتدا سعی می شود تا موارد مربوط به سرور ها که مهم ترین نقش را در شبکه یک مجموعه ایفا می کنند برطرف شوند و سپس نوبت به کامپیوتر ها می رسد. اصلاح تمامی این موارد به طور معمول بین یک ماه و تا سه ماه به طول می انجامد تا بتوان بازدهی پشتیبانی شبکه را در نظر کیفیت سنجید.

حجم بالای کاری شرکت پشتیبانی شبکه

قیمت پشتیبانی شبکه چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

شرکت های دریافت کننده خدمات شبکه برخی ویژگی های مشترک و غیر مشترک با یکدیگر دارند که هر کدام از این موارد بر روی قیمت و تعرفه پشتیبانی شبکه تاثیر گذارند، برخی از مهم ترین این موارد به شرح زیر می باشند:

 • تعداد تجهیزات شبکه

طبیعی است که تعداد تجهیزات مورد استفاده در شبکه یک سازمان همانند تعداد سرور ها و کامپیوتر ها بر روی زمان مورد نیاز برای سرویس دهی به آن ها تاثیر گذار است و این موضوع بر روی قیمت پشتیبانی شبکه اثر گذار است.

اهمیت تعداد تجهیزات در قیمت پشتیبانی شبکه

 • نوع تجهیزات شبکه

به طور معمول در شبکه های کامپیوتری از کامپیوتر ها، سرور ها، پرینتر ها، سوئیچ ها، روتر، فایروال، اکسزپوینت و در برخی موارد از دوربین ها و تلفن های تحت شبکه استفاده می شود که هر کدام از این تجهیزات انواع مختلفی دارند که هر کدام پیچیدگی و دانش خاصی را نیاز دارد.

 • سرویس های نرم افزاری مورد استفاده

از جمله سرویس های رایج مورد استفاده در شبکه میتوان به اشتراک فایل ها و پرینتر ها، کنترل مصرف اینترنت، حفظ و افزایش امینت شبکه، حفظ و افزایش کیفیت شبکه اشاره کرد که هر کدام از آن ها نیازمند دانش و تجربه کافی هستند

از سرویس های دیگر می توان به Active Directory ، DHCP ، DNS ، Mail Server و Policy هایی اشاره کرد که در هر مجموعه متفاوت هستند.

 • تعداد دفعات مراجعه کارشناس شبکه

در پشتیبانی شبکه های کامپیوتر بیش از 95 درصد مشکلات به صورت ریموت (کنترل از راه دور) بر طرف می شوند ولی برخی از خدمات نیاز به حضور کارشناس دارد که تعداد حضور کارشناس در هزینه تمام شده پشتیبانی شبکه نقش مهمی دارد.

تاثیر حضور کارشناس شبکه در قیمت پشتیبانی

 • موقعیت و مسافت شرکت خدمات گیرنده

اکثر شرکت های دریافت کننده خدمات پشتیبانی شبکه در مناطق 1، 2 و 3 تهران می باشند و این موضوع سرویس دهی حضوری را برای آی تی پشتیبان را ساده تر می کنند، در صورتی که شرکت خدمات گیرنده در مناطق دیگری واقع شده باشند بین 10 تا 20 درصد به هزینه تمام شده پشتیبانی شبکه آن ها افزوده می شود.

 • نوع قرارداد پشتیبانی و نگهداری شبکه

به طور کلی آی تی پشتیبان 3 نوع قرارداد پشتیبانی شبکه ارائه دهد، نوع اول که تنها ساعات اداری شامل می شود رایج ترین نوع قرارداد نگهداری شبکه است که برای اکثر مجموعه ها کافی است اما برای شرکت هایی که ساعت های بیشتر از ساعات اداری را فعالیت می کنند می قرارداد های 12 ساعته و 24 ساعته مناسب تر است و هزینه ی بیشتری برای مجموعه در بر دارد.

دریافت خدمات پشتیبانی شبکه آی تی پشتیبان

تمام مراحل و موارد گفته شده در این محتوا در آی تی پشتیبان انجام می شود و شما می توانید در صورت نیاز برای دریافت خدمات پشتیبانی شبکه از آی تی پشتیبان، به صفحه تماس با ما مراجعه کرده و نسبت به دریافت مشاوره و راهنمایی اقدام کنید.