CentOS یک پروژه منبع باز است که ۲ توزیع مجزای Linux®، CentOS Stream و CentOS Linux را منتشر می کند. CentOS Stream پلتفرم توسعه بالا دستی برای نسخه ‌های آینده محصولات لینوکس Red Hat® Enterprise است.

پروژه CentOS به ‌روز رسانی و انتشار CentOS Linux® را بین سال ‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴ متوقف خواهد کرد. این بدان معناست که کاربران فعلی لینوکس CentOS باید یک مسیر مهاجرت را انتخاب کنند. به ‌روز رسانی‌ های CentOS Linux 8 در دسامبر ۲۰۲۱ به پایان رسید و به ‌روز رسانی ‌ها برای CentOS Linux 7 در ۳۰ ژوئن ۲۰۲۴ به پایان خواهند رسید.

CentOS در پشتیبانی شبکه

بسیاری از شرکت های پشتیبانی شبکه، سیستم عامل های لینوکسی را پشتیبانی نمی کنند، دلیل این موضوع عدم استفاده از این سیستم عامل در شبکه های رایج کامپیوتری است.

کنوانسیون نامگذاری CentOS

CentOS مخفف عبارت Community Enterprise Operating System است. این مخفف در نام جامعه منبع باز، چندین گروه کاری و ۲ توزیع لینوکس است.

CentOS Stream در مقابل CentOS Linux

هر دو توزیع ‌های لینوکس منبع باز، نسخه ‌های CentOS و بخشی از اکوسیستم کلی لینوکس سازمانی هستند. CentOS Stream به عنوان پلتفرم توسعه منبع باز برای نسخه های آتی لینوکس Red Hat Enterprise عمل می کند. CentOS Stream چیزی است که Red Hat Enterprise Linux خواهد شد، در حالی که CentOS Linux از کد منبع منتشر شده توسط Red Hat مشتق شده است. از لحاظ تاریخی، هر نسخه از لینوکس CentOS منعکس کننده نسخه های اصلی Red Hat Enterprise Linux بود – هر دو از سیستم مدیریت بسته RPM استفاده می کردند و عملکرد، سازگاری و رفع اشکال مشابه را حفظ می کردند.

CentOS Stream درست قبل از انتشار لینوکس Red Hat Enterprise دنبال می شود و به طور مداوم به عنوان کد منبع ارائه می شود که به نسخه های کوچک Red Hat Enterprise Linux تبدیل می شود. CentOS Stream کد منبع توسعه لینوکس Red Hat Enterprise را در دسترس قرار می دهد تا اعضای انجمن مکانی برای مشارکت و آزمایش کد در کنار مهندسان Red Hat Enterprise Linux داشته باشند. اعضای انجمن آن – همراه با شرکای Red Hat و توسعه دهندگان اکوسیستم – می توانند بارگیری کنند، تطبیق دهند، وصله ها را ارسال کنند، و تغییراتی را پیشنهاد دهند که می تواند در نسخه کوچک بعدی Red Hat Enterprise Linux گنجانده شود.

CentOS Linux در پایین دست Red Hat Enterprise Linux است که اغلب برای توسعه و استقرار استفاده می شود و مدل مشارکتی ندارد. به‌ روز رسانی ‌های CentOS Linux بین سال ‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۴ متوقف می‌ شوند.

از جمله پروژه فدورا، چرخه توسعه منبع باز لینوکس Red Hat Enterprise عبارتند از:

 • Fedora: پروژه بالادستی که نسخه های اصلی لینوکس Red Hat Enterprise آینده بر اساس آن است.
 • CentOS Stream: پیش نمایشی از نسخه های کوچک لینوکس Red Hat Enterprise.
 • Red Hat Enterprise Linux: محصول سیستم عامل سازمانی رسمی، سخت شده و کاملاً پشتیبانی شده است.
 • CentOS Linux: توزیع لینوکس تحت حمایت و تولید شده توسط جامعه برگرفته از کد منبع منتشر شده توسط Red Hat، که قرار است بین سال ‌های ۲۰۲۱-۲۰۲۴ متوقف شود.

CentOS در مقابل لینوکس Red Hat Enterprise

CentOS یک پروژه متن باز است. Red Hat Enterprise Linux یک محصول منبع باز سازمانی است.

CentOS Stream، CentOS Linux و Red Hat Enterprise Linux همگی توزیع‌ های مختلف لینوکس هستند و تفاوت ‌های فنی، پشتیبانی و توسعه زیادی بین آنها وجود دارد.

 • هزاران تفاوت فنی مانند واریانس در مسیرهای اجرای باینری وجود دارد.
 • ساختارهای پشتیبانی متفاوت است. پشتیبانی CentOS Stream و CentOS Linux با حسن نیت سایر کاربران و مشارکت کنندگان ارائه می شود. Red Hat Enterprise Linux توسط مهندسان و کارکنان تمام وقت پشتیبانی می شود.
 • نحوه دعوت، آزمایش و انجام تغییرات کد منبع متفاوت است. مشارکت ‌های لینوکس Red Hat Enterprise از طریق CentOS Stream هدایت می‌شوند. مشارکت ‌های CentOS Stream می‌تواند توسط هر کسی پیشنهاد شود، اما مشارکت ‌ها فقط توسط مهندسان Red Hat پذیرفته و متعهد می ‌شوند. CentOS Linux مدل مشارکتی ندارد.

آیا CentOS از بین می رود؟

پروژه CentOS به ‌روز رسانی و انتشار CentOS Linux® را بین سال ‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴ متوقف خواهد کرد. این بدان معناست که کاربران فعلی لینوکس CentOS باید یک مسیر مهاجرت را انتخاب کنند. به ‌روز رسانی ‌های CentOS Linux 8 در دسامبر ۲۰۲۱ به پایان رسید و به ‌روز رسانی ‌ها برای CentOS Linux 7 در ۳۰ ژوئن ۲۰۲۴ به پایان خواهند رسید.

با این حال، جامعه CentOS از بین نمی رود. مشارکت‌ کنندگان انجمن و کاربران CentOS به همکاری در توزیع ‌های لینوکس منبع باز به عنوان بخشی از پروژه CentOS Stream ادامه خواهند داد، که بخش مهمی از فرآیند توسعه لینوکس Red Hat Enterprise باقی خواهد ماند.

CentOS SIG بر اساس دستورالعمل اعضای هر گروه و رهبران سازمان به فعالیت های خود در جامعه ادامه خواهند داد. هر کسی می‌تواند برای راه ‌اندازی یک SIG جدید، تأیید هیئت مدیره CentOS را دریافت کند.

CentOS Stream همچنان پلتفرم توسعه منبع باز و خط لوله توسعه اصلی نسخه های کوچک لینوکس Red Hat Enterprise خواهد بود.

 • CentOS Stream 8 بخشی از فرآیند توسعه Red Hat Enterprise Linux 8 است و به‌روزرسانی‌ها تا مرحله پشتیبانی کامل از چرخه حیات Red Hat Enterprise Linux 8 ادامه خواهند داشت.
 • CentOS Stream 9 در سال ۲۰۲۱ به عنوان بخشی از فرآیند توسعه Red Hat Enterprise Linux 9 با چرخه به روز رسانی مشابه راه اندازی شد.

کد منبع لینوکس CentOS برای عموم در git.centos.org در دسترس باقی خواهد ماند، اما ساخت ‌های CentOS Linux 8 در دسامبر ۲۰۲۱ به پایان می ‌رسد. سازمان ‌ها و جوامعی که سیستم ‌عامل ‌های لینوکس مانند CentOS را ارائه می ‌کنند – مانند Rocky Linux، Amazon Linux 2، Docker ، و Alma Linux باید مستقیماً با آنها مشورت شود زیرا Red Hat و CentOS هیچ دخالتی در این تلاش ها ندارند. راکی لینوکس که توسط یکی از بنیانگذاران CentOS به نام Gregory Kurtzer تاسیس شد، همچنین به ایجاد توزیع ‌های لینوکس مانند CentOS ادامه خواهد داد. هیئت مدیره CentOS تصمیم گرفت لینوکس CentOS را طبق برنامه زیر به پایان برساند:

 • به ‌روز رسانی ‌های CentOS Linux 7 در کنار چرخه حیات پشتیبانی Red Hat Enterprise Linux 7 تا ژوئن ۲۰۲۴ ادامه خواهند داشت.
 • به ‌روز رسانی ‌های CentOS Linux 8 در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ به پایان رسید.
 • CentOS Linux 9 راه اندازی نمی شود.

آیا می توانم از لینوکس Red Hat Enterprise به صورت رایگان استفاده کنم؟

بله

افراد و سازمان ‌های واجد شرایط به چندین برنامه دسترسی دارند که اشتراک لینوکس Red Hat Enterprise را بدون هیچ هزینه ‌ای (بسته به متغیرهای خاص) فراهم می ‌کنند. ابزار Red Hat برای پشتیبانی از مهاجرت در دسترس است و به طور کامل پشتیبانی می شود، همانطور که استقرار حاصل از آن نیز وجود دارد.

 • توسعه دهندگان انفرادی می توانند برای اشتراک بدون هزینه Red Hat Developer ثبت نام کنند.
 • مشتریان Red Hat ممکن است واجد شرایط اشتراک بدون هزینه برنامه نویس Red Hat برای تیم ها باشند.
 • پروژه‌ های منبع باز، انجمن ‌ها و سایر گروه‌ های نرم ‌افزار غیرانتفاعی که با منبع باز درگیر هستند ممکن است واجد شرایط یک برنامه زیرساخت منبع باز Red Hat باشند.
 • موسسات آکادمیک و مؤسسات تحقیقاتی غیرانتفاعی ممکن است بتوانند از طریق برنامه Red Hat Academic به لینوکس Red Hat Enterprise با نرخ کاهشی دسترسی داشته باشند.

استفاده از CentOS Stream را شروع کنید

CentOS Stream یک پلتفرم توسعه منبع باز بالا دستی است که به شما امکان می دهد یک توزیع مستمر ارائه شده را توسعه دهید، آزمایش کنید و در آن مشارکت کنید که درست جلوتر از Red Hat Enterprise Linux دنبال می شود.

به عنوان گزینه ای بین فدورا و Red Hat Enterprise، CentOS Stream به کاربران اجازه می دهد در توسعه نسخه بعدی Red Hat Enterprise Linux مشارکت داشته باشند و آزمایش نرم افزار و سخت افزار پشتیبانی شده را قبل از انتشار امکان پذیر می کند.

CentOS Stream شامل هسته و تمام اجزای فضای کاربر است و جایی است که توسعه اولیه RHEL + 1 رخ می دهد. این یک مسیر سریع ‌تر برای بازار ISVs، IHVs، OEMs و محصولات لایه‌ بندی Red Hat را امکان ‌پذیر می ‌سازد.