قبل از توضیح کاربرد SSD لازم است تا بدانید SSD چیست و چه مزایایی دارد تا بتوانید مطالب ارائه شده در این محتوا را به خوبی درک کنید.

در ادامه اگر بخواهیم به صورت ساده کاربرد SSD را عنوان کنیم باید افزایش سرعت کامپیوتر را گوییم اما اینکه سرعت کامپیوتر ما در چه قسمت هایی افزایش پیدا می کند و SSD دقیقا در کجا کاربرد دارد باید بیشتر صحبت کنیم.

کاربرد دقیق SSD ها در چه قسمت هایی است؟

به عبارت ساده کامپیوتر ها در هر جایی که نیاز به نوشتن یا خواندن اطلاعات دارند، SSD ها میتوانند با سرعت بیشتری این کار را نسبت به هارد دیسک ها انجام دهند. در مقاله تفاوت SSD و هارد دیسک بیشتر در این رابطه صحبت شده است.

SSD چقدر از هارد دیسک سریع تر است؟

به صورت تئوری سرعت خواندن و نوشتن در SSD های نوع مرغوب حدود ۴ تا ۵ برابر سرعت هارد دیسک ها است اما شما شاید این میزان افزایش سرعت را در تمامی فرایند های یک کامپیوتر مشاهده نکنید، چرا که انجام فرایند های مختلف بر روی یک کامپیوتر به منابع سخت افزاری دیگر نیز مرتبط است و آن ها نیز در سرعت نهایی انجام کار های مختلف در یک کامپیوتر نقش موثری دارند.

کاربرد SSD ها بیشتر در کدام کارها مشخص می شود؟

به صورت عمومی شما تاثیر سرعت SSD ها را در فرآیند های زیر مشاهده می کنید.

  • خاموش و روشن شدن کامپیوتر و اجرای سیستم عامل
  • باز شدن و بسته شدن نرم افزار ها
  • باز کردن فایل های مورد نظر نرم افزار ها
  • ذخیره کردن فایل های نرم افزار ها
  • نصب نرم فزار های مختلف
  • افزایش سرعت اسکن آنتی ویروس و تاثیر کمتر بر روی کارهای در حال انجام

موارد گفته شده در بالا به منابع سخت افزاری دیگر نظیر پردازنده و رم نیز مرتبط است اما با در نظر گرفتن اینکه شما از یک سیستم معمولی استفاده می کنید که منابع سخت افزاری دیگر آن در حد وسط قرار دارند، تاثیر سرعت و کاربرد SSD را در موارد گفته شده بالا بیشتر احساس می کنید.

همچنین برخی از نرم افزار ها برای اجرای فرایند های خود از دیوایس ذخیره سازی بیشتر استفاده می کنند و شما تفاوت افزایش سرعت را به وضوح در کار با آن ها مشاهده می کنید.

کاربرد SSD در ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ شرکت ماکروسافت به گونه ای ساخته شده است که شما برای کار کردن راحت و سریع آن به SSD نیاز دارید. شاید کامپیوتر فعلی شما بجای SSD از هارد دیسک استفاده می کند و شما با خود می گویید در کار کردن با ویندوز ۱۰ مشکلی ندارید اما واقعیت این است که شما به سرعت فعلی سیستم خود عادت کرده اید و اگر آن را ارتقا دهید متوجه افزایش سرعت در ابتدا می شوید و پس از یه مدت به آن نیز عادت می کنید.

کاربرد SSD در پشتیبانی شبکه

کاربرد SSD در خدمات پشتیبانی شبکه به وضوح اهمیت دارد. چرا که کارشناسان پشتیبانی شبکه دائما با کامپیوتر ها کار می کنند و کارشان را با سرعت بالا انجام می دهند. در خیلی از موارد کارشناسان پشتیبانی شبکه نصب ویندوز و نرم افزار های جانبی را بر روی کامپیوتر ها انجام می دهد و چه بهتر که این کار ها با سرعت چند برابر انجام شود و کاربر بتواند سریع تر به کار های خود رسیدگی کند.

به عبارتی دیگر کار اصلی شرکت های خدمات شبکه نصب موارد مختلف است مخصوصا زمانی که سیستم عامل مورد نظر نیاز به آپدیت دارد و باید سریعا برای جلوگیری از مورد بد افزار های مختلف نصب شوند. این اپدیت ها هیچ نظم خاصی ندارند و ممکن است در طول یک ماه آپدیت های زیادی برای یک سیستم عامل منتشر شود.

کاربرد SSD در نرم افزار های گرافیکی

الارغم اینکه درباره کاربرد SSD در بالا صحبت شد اما کاربرد SSD برای سیستم های گرافیکی بیش از سیستم های دیگر مورد توجه است. گرافیست ها اکثرا با فایل های سنگین و حجیم سر و کار دارند و مدام در حال باز کردن، تولید، تغییر و ذخیره این فایل ها هستند، به ویژه اینکه خیلی از ان ها برای اینکه فایلشان با قطع برق صدمه نبیند، هر چند دقیقه یک بار نسبت به ذخیره فایل های خود به صورت دستی یا اتوماتیک اقدام می کنند.