قبل از اینکه بدانید کابل شبکه Cat5 چیست بهتر درباره انواع کابل شبکه اطلاعات کسب کنید. اما به طور خلاصه باید بگوییم که انواع مختلف کابل شبکه برای ارتباط شبکه تجهیزات متصل به شبکه وجود دارد که یکی از آن ها کابل Cat5 است.

این نوع کابل تقریبا قدیمی است و الان به ندرت مورد استفاده قرار میگیرد. دلیل عدم استفاده از این کابل سرعت انتقال نسبتا پایین ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه آن است که برای انتقال فایل های با حجم بالا غیر کاربردی می باشد.

کاربرد کابل Cat5 چیست؟

کاربرد اصلی کابل شبکه Cat5 برای ارتباطات شبکه است که برای این منظور نیاز است تا هر دو سر کابل Cat5 سوکت شبکه RJ45 داشته باشند و طبق استاندارد رنگ بندی کابل شبکه به سوکت شبکه RJ45 متصل شوند و این سوکت در نهایت به پورت شبکه ethernet متصل می شود.

همچنین از این کابل برای انتقال خطوط تلفن نیز استفاده می شود. کابل شبکه شامل ۴ زوج است و هر زوج می تواند برای انتقال یک خط تلفن استفاده شود.

انواع کابل Cat5

کابل شبکه Cat5 ماند انواع دیگر کابل شبکه خود متناسب با نیاز به دسته بندی های مختلف با شیلد و بدون شیلد تقسیم بندی می شود. به کابل های شبکه Cat5 بدون شیلد UTP گفته می شود و کابل های Cat5 با شیلد هم به انواع مختلفی بر اساس نوع شیلد استفاده شده تقسیم بندی می شود که به عنوان نمونه می توان به SFTP اشاره کرد.

کابل Cat5 با کیفیت

شناسایی کابل های شبکه با کیفیت ساده نیست و نیازمند تست های مختلف از جمله تست فلوک است. کابل شبکه با کیفیت در کیفیت خدمات پشتیبانی شبکه که توسط آی تی پشتیبان ارائه می شود بسیار موثر است.