گاهی اوقات حجم اینترنت مصرفی برایمان زود تمام می شود و شک می کنیم که شاید کسانی دیگر در حال مصرف اینترنت ما هستند و بدون اجازه و دزدیده شدن رمز وای فای در حال استفاده از اینترنت ما هستند. در ادامه راه کاری به شما میگوییم تا بتوانید بفهمید چه کسانی به وای فای وصل شده اند

ساده ترین راه فهمیدن این موضوع که نیاز به نصب هیچ نرم افزاری ندارد ورود به تنظیمات مودم ADSL یا دستگاه اکسس پوینت است. پس از ورود به تنظیمات باید به دنبال قسمتی بگردید که دستگاه های متصل شده به مودم را نشان می دهد. این قسمت در مودم های مختلف متفاوت است اما به طور مثال ما نمونه ای را در عکس زیر آورده ایم.

چه کسانی به وای فای وصل شده اند

به عنوان نمونه در عکس بالا که مربوط به یکی از مودم های شرکت D-Link است در قسمت Status و سپس Wireless Clients میشه مک آدرس دستگاه های متصل شده را مشاهده کرد.

تعیین تعداد افراد متصل به وای فای

برای اینکه افراد مورد نظر شما دیگر نتوانند به وای فای وصل شوند اولین راه کار تغییر پسورد اتصال به وای فای است اما اگر افراد مورد نظر دوباره پسورد را متوجه بشوند میتوانند به وای فای متصل شده و شما دوباره باید این مراحل را انجام دهید.

راه حل بهتر تنظیم جدول مک داستگاه هایی است که میخواهید یا نمیخواهید بتوانند به وای فای متصل شوند. برای این کار می توانید به مقاله تعیین تعداد افراد متصل به وای فای مراجعه کنید و در این باره بیشتر بدانید.

دیدن دستگاه های متصل به وای فای با نرم افزار

اگر انجام مراحل بالا برای ورود به تنظیمات مودم و یا دستگاه اکسس پوینت برای شما سخت و زمان بر است می توانید از نرم افزار های دیگری که برای این کار ساخته شده اند استفاده کنید. این نرم افزار ها از همان ساز و کاری استفاده می کنند که در تنظیمات مودم وجود داشت اما با این تفاوت که این کار را ساده تر انجام می دهند.

نرم افزار Wireless Network Watcher یکی از این نرم افزار هایی است که بر روی ویندوز نصب می شود و شروع به اسکن در شبکه می کند تا بفهمد چه دستگاه هایی به وای فای شما متصل شده اند. این نرم افزار علاوه آدرس های مک، اسم دستگاه و شرکت سازنده کارت شبکه دستگاه را نیز به شما نمایش می دهد.

دیدن مک آدرس افراد متصل به وای فای

نکته مهم

اگر فکر می کنید در انجام کارهای این مدلی تخصص لازم را ندارید بهتر است از یک شرکت پشتیبانی شبکه بخواهید تا مواردی که مربوط به شبکه است را برای شما انجام دهد. آی تی پشتیبان به عنوان یک شرکت خدمات شبکه آماده ارائه خدمات مختلف در این زمینه می باشد.