پورت شبکه Ethernet همان جایگاه قرارگیری کابل شبکه است که به صورت مادگی طراحی شده است و کابل شبکه که به صورت نری است درون آن قرار می گیرد.

این پورت بر روی تمام دستگاه های که قابلیت اتصال به شبکه را دارند تعبیه شده است و با اتصال کابل شبکه به آن که یک سر دیگر کابل شبکه به شبکه متصل است، می تواند به شبکه متصل شود.

پورت شبکه ethernet بر روی چه تجهیزاتی است؟

امروزه می توان پورت شبکه ethernet را برای روی تجهیزاتی چون کامپیوتر ها، سرور ها، سوئیچ ها، روتر مشاهده کرد. همچنین می توانید این پورت را بر روی دستگاه هایی که در گذشته قابلیت اتصال به شبکه را نداشته اند ولی امروزه طراحی آن ها تحت شبکه شده است و می توان آن ها را به شبکه متصل کرد هم دید.

اگر بخواهیم بخشی از این تجهیزات را نام ببریم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

پورت شبکه Ethernet در پرینتر ها

پرینت ها در قدیم قابلیت اتصال به شبکه های کامپیوتری را نداشته اند و برای استفاده آن ها در شبکه مجبور بودید تا آن ها را به یک کامپیوتر متصل کنید و از طریق آن کامپیوتر آن را در شبکه به اشتراک بگذارید. امروزه دیگر پورت شبکه Ethernet را می توانید بر روی بسیاری از پرینتر ها مشاهده کنید و دیگر مجبور نیستید برای استفاده و به اشتراک گذاری آن ها در شبکه حتما یه یک سیستم متصل باشند.

پورت شبکه Ethernet در دستگاه حضور و غیاب

دستگاه های انگشت زنی و حضور در قدیم تنها از پورت هایی نظیر USB پشتیبانی می کردند و شما مجبور بودید برای تخلیه اطلاعات ورود و خروج افراد یک فلش USB به آن متصل کنید و سپس تخلیه اطلاعات را بر روی فلش انجام دهید. سپس فلش را به یک کامپیوتر متصل می کردید و اطلاعات آن دستگاه را بر روی آن کامپیوتر تخلیه می کردید. اما امروزه به واسطه تحت شبکه شدن آن و قرار گیری پورت شبکه Ethernet بر روی آن می توانید بدون جا به جایی از پشت سیستم خود در هر لحظه اقدام به تخلیه اطلاعات ورود و خروج افراد کنید.

پورت شبکه Ethernet در تلویزیون ها

تلویزیون ها در قدیم برای اینکه به اینترنت متصل شوند میبایستی در ابتدا به یک کامپیوتری که حاوی پورت شبکه ethernet است متصل می شدند تا بتوانند تصویر کامپیوتری که به اینترنت متصل است را در تلویزیون مشاهده کرد. امروزه بسیاری تلویزیون های نسل smart دارای پورت شبکه ethernet هستند و می توان بدون واسطه آن ها را به شبکه داخلی و شبکه اینترنت متصل کرد و از محتوایی که داخل شبکه است بتوان به طور مستقیم در تلویزیون مشاهده کرد.

تشکیل شبکه با پورت شبکه Ethernet

زمانی که تعدادی از دستگاه های مختلف تحت شبکه به واسطه پورت شبکه Ethernet به شبکه متصل می شوند، تشکیل یک شبکه کامپیوتری را می دهند و این شبکه در بسیاری از سازمان ها و ادارات زیر ساخت کارهای مختلف است و اگر قطع و وصلی داشته باشد میتواند یک مجموعه را دچار ضرر و زیان های بسیاری بکند. از همین رو برای اینکه این اتفاق نیفتد و شبکه مورد نظر بتواند به درستی کار بکند نیاز است تا از خدمات پشتیبانی شبکه برای این منظور استفاده شود.