ورود به تنظیمات مودم ADSL زمانی مورد نیاز است که قصد تنظیم اولیه دارید و یا می خواهید تغییر تنظیماتی همچون عوض کردن اسم یا پسورد وای فای را انجام دهید. فراموش نکنید که اگر خدمات پشتیبانی شبکه استفاده کنید می توانید درخواست کنید تا کارشناس پشتیبانی شبکه تمام تغییراتی که در مودم نیاز دارید را اعمال کند.

نحوه ورود به صفحه تنظیمات مودم ADSL در همه مودم ها تقریبا یکسان است ولی در برخی مدل ها می تواند کمی متفاوت باشد. در ادامه این مراحل را به طور دقیق و ساده می گوییم تا به راحتی بتوانید به صفحه تنظیمات مودم خود لاگین بشوید و تغییرات دلخواه را انجام دهید.

۱- پیدا کردن آدرس IP مودم ADSL

تمام تجهیزات شبکه یک آدرس به نام IP دارند. برای مودم ADSL هم به همین صورت است و می بایستی آدرس IP مودم ADSL برای ورود به صفحه تنظیمات پیدا کنید. دو راه برای این کار وجود دارد:

۱-۱- در حالت اول که ساده تر هست اگر آدرس IP مودم ADSL تغییر نکرده باشد و یا مودم شما تازه خریداری شده باشد که این خود نشان دهنده عدم تغییر آدرس IP توسط شخصی دیگر است، می توانید از این روش استفاده کنید.

در زیر مودم ADSL برچسبی را مشاهده می کنید که آدرس IP بر روی آن نوشته شده است. عکس زیر نمونه ای از این برچسب را در یک مدل مودم ADSL نشان می دهد.

برچسب آی پی مودم در زیر آن

در عکس بالا آدرس آی پی مودم برابر با ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱ می باشد.

۱-۲- اگر از روش اول موفق به پیدا کردن آدرس IP مودم خود نشدید می توانید از روش دومی که در ادامه گفته می شود برای پیدا کردن آدرس IP مودم ADSL استفاده کنید. این روش برای زمانی هم که آدرس مودم توسط شخصی دیگر از قبل تغییر کرده باشد هم قابل استفاده است.

برای اینکار در سیستم عامل ویندوز منوی استارت را باز کرده و CMD را تایپ کنید تا پنجره سیاه رنگ CMD برای شما باز شود.

پنجره CMD در ویندوز

در این پنجره شروع به تایپ کردن دستور ipconfig کنید و سپس کلید Enter را بزنید

دستور ipconfig در CMD ویندوز

چند خط نوشته برای شما ظاهر می شود که در یکی از خطوط در ابتدای خط نوشته شده Default gateway و جلوی آن با فاصله آدرس IP ای نوشته شده است.

دقت کنید اگر در شبکه خود روتر دیگه ای استفاده نمی کنید این آدرس می تواند آدرس IP مودم ADSL شما باشد. ولی اگر شبکه پیچیده تری دارید می بایستی از خدمات پشتیبانی شبکه بخواهید تا تنظیمات مورد نیاز شما را انجام دهد و کار پیچیده تر می شود.

۲- وارد شدن به تنظیمات مودم با آدرس IP

حال که آدرس IP مودم ADSL خود را پیدا کرده اید می توانید وارد تنظیمات آن شده و تغییرات خود را انجام دهید. برای این کار مرورگر سیستم خود مانند Google Chrome و یا Mozilla Firefox را باز کرده و در نوار آدرس آن، آدرس IP مودم ADSL خود را وارد کنید. عکس زیر نشان دهنده این موضوع است:

وارد کردن آی پی مودم در مرورگر

سپس از شما درخواست Username و Password برای ورود به تنظیمات مودم پرسیده می شود که باید آن را داشته باشید.

صفحه لاگین مودم ADSL

 

اگر نام کاربری و پسورد مودم ADSL خود را نمی دانید باید از کسی که برای آخرین بار وارد تنظیمات مودم شده است این موضوع را پیگیری کنید. در صورتی که به شخص مورد نظر دسترسی ندارید می توانید راه کار های زیر را برای پیدا کردن username و Password مودم خود به کار بگیرید.

۳- پیدا کردن نام کاربری و پسورد ورود به تنظیمات مودم

۳-۱- در روش اول برای پیدا کردن Username و Password ورود به تنظیمات مودم خود می توانید به پرچسب زیر مودم خود نگاه کنید. اگر کسی از قبل آن را تغییر نداده باشد و یا مودم ADSL خود را تازه خریداری کرده باشید می توانید از همین مقادیر برای ورود به صفحه تنظیمات مودم خود استفاده کنید. در عکس زیر برچسب زیر مودم به همراه نام کاربری و رمز عبور در مستطیل قرمز رنگ نمایش داده شده است.

برچسب آی پی مودم در زیر آن

۳-۲- در روش دوم اگر موفق به ورود به تنظیمات مودم نشدید تنها راه باقی مانده ریست پسورد مودم است که این کار باعث می شود تمامی تنظیماتی که بر روی آن وجود داشته است از بین برود و شما می بایستی مودم را همانند روز اولی که آن را خریداری کرده اید تنظیم کنید تا بتوانید به اینترنت وصل شوید.

ریست کردن مودم ADSL