Mac Address که مخفف media access control address است. معنی لغت به لغت آن آدرس کنترل دسترسی رسانه می باشد که نا مفهوم است و نمی توان متوجه کار و کاربرد آن شد پس بیایید ساده تر معنی آن را بگوییم:

هر دستگاه تحت شبکه که به شبکه متصل می شود یک کارت شبکه دارد، کارت شبکه توسط NIC یا Network Interface Controller که اطلاعات را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند، به شبکه متصل می شود. NIC برای اینکه در شبکه شناخته شود باید یک آدرس منحصر به فرد داشته باشد و این آدرس همان Mac Address است.

مک آدرس ها توسط سازندگان سخت افزار ها بر روی NIC قرار داده می شوند و به همین دلیل است که به آن آدرس سوخته، آدرس Ethernet، آدرس سخت افزاری و یا آدرس فیزیکی گفته می شود.

به صورت پیش فرض امکان تغییر آدرس سخت افزاری وجود ندارد اما برخی از سازندگان دستگاه ها امکان تغییر مک آدرس را به استفاده کنندگان آن ها داده اند. از همین رو مک آدرس ها به کارشناسان پشتیبانی شبکه در زمانی که آدرس های IP با مشکل مواجه شده اند کمک می کند تا ایراد به وجود آمده را برطرف کنند.

ساختار مک آدرس

مک آدرس یک آدرس ۴۸ بیتی است و شامل ۱۲ کاراکتر است که دو به دو کنار یکدیگر قرار گرفته اند. هر کاراکر می تواند از اعداد صفر تا ۹ و همچنین حروف a تا f باشد. ۶ کاراکتر اول که قسمت سمت راست آدرس می باشد شرکت سازنده سخت افزار مورد نظر را تعیین می کند و به آن OUI که مخفف Organizationally Unique Identifier گفته می شود. ۶ کاراکتر دوم آدرس منحصر به فرد NIC در شبکه را مشخص می کند که قسمت سمت چپ مک آدرس را شامل می شود.

مثال مک آدرس

به عنوان مثال، یک NIC با مک آدرس ۰۰-۱۴-۲۲-۰۱-۲۳-۴۵ را در نظر بگیرید. OUI برای ساخت این روتر سه اکتت اول است:

۰۰-۱۴-۲۲

OUI برای برخی از تولید کنندگان معروف عبارتند از:

Dell: 00-14-22

Nortel: 00-04-DC

Cisco: 00-40-96

Belkin: 00-30-BD

معمولاً برای سازندگان بزرگ‌ تر تجهیزات شبکه، بیش از یک مجموعه OUI وجود دارد.

تفاوت بین MAC Address و IP Address

تفاوت اساسی بین آدرس IP و مک آدرس این است که آدرس IP نشان دهنده نرم افزار و آدرس MAC نشان دهنده سخت افزار است. آدرس MAC دستگاه ‌های خاصی را در همان شبکه محلی و آدرس IP  دستگاه ‌ها را در خارج از شبکه محلی شناسایی می ‌کند. باید یه این موضوع توجه کنید که IP Address و MAC Address با یکدیگر کار می کنند!

پیدا کردن مک آدرس در ویندوز

CMD را در ویندوز جستجو کنید، سپس دستور ipconfig/all را در آن وارد کنید و کلید Enter را فشار دهید. با این دستور آدرس های مختلف کامپیوتر مورد نظر نمایش داده می شود. مقادیری که در کنار Physical Address ظاهر می شوند، آدرس MAC کامپیوتر شما هستند.