مودم ADSL به صورت ساده دستگاهی است که می تواند اتصال شما به اینترنت ADSL را محیی سازد. اگر بخواهیم ساده تر بگوییم شما از هر طریقی که بخواهید به شبکه اینترنت متصل شوید باید تجهیز مربوطه را نیز برای این کار در اختیار داشته باشید. تجهیز مورد نیاز برای اتصال به اینترنت ADSL همان مودم ADSL است.

توضیح فنی تر مودم ADSL

اگر بخواهیم ریز تر شویم ADSL Modem از دو کلمه Modem و ADSL تشکیل شده است. Modem دستگاهی است که اطلاعات دیجیتال را از طریق رسانه های مختلف می تواند ارسال و دریافت کند. درباره مودم در مقاله مودم چیست بیشتر صحبت شده است. ADSL هم یکی از تکنولوژی هایی است برای اتصال به شبکه اینترنت از طریق خطوط تلفن مورد استفاده قرار می گیرد.

در حقیقت کار مودم ADSL این است که اطلاعات دیجیتال را برای ارسال و دریافت از طریق خطوط تلفن آماده می کند.

کار مودم ADSL

مودم ADSL چگونه کار می کند؟

مودم های ADSL از طریق سوکت تلفن RJ11 به شبکه اینترنت و خطوط تلفنی متصل می شوند و از طریق پورت شبکه Ethernet به دستگاه استفاده کننده از سرویس اینترنت مانند کامپیوتر متصل می شوند.

مودم ADSL شامل چه بخش هایی است؟

مودم های ADSL غالبا چند دستگاه دیگر را درون خود جای داده اند که برخی از آن ها به شرح زیر می باشد.

پشت مودم ADSL
  • سوئیچ شبکه: برخی از مودم های ADSL به جای یک پورت شبکه از چند پورت شبکه استفاده می کنند که به طور رایج تعداد آن ها بین ۴ یا ۵ عدد است. در حقیقت تمامی این پورت ها می توانند برای اتصال دستگاه های مختلف مانند کامپیوتر های مختلف از طریق کابل شبکه به مودم ADSL و در نهایت شبکه اینترنت مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین اگر مودم ADSL مورد نظر ما به اینترنت متصل نباشد. دستگاه هایی که از طریق پورت های شبکه به مودم متصل شده اند نیز می تواند از همین طریق به یکدیگر متصل شده و اطلاعات مورد نظر را بین خود رد و بدل کنند. در مقاله تبدیل مودم به سوئیچ شبکه بیشتر در این رابطه صحبت شده است.
  • اکسس پوینت: همان طور دستگاه های مختلف از طریق کابل شبکه می توانند به مودم ADSL متصل شوند، دستگاه های دیگری که فاقد پورت شبکه هستند می توانند از طریق امواج وای فای به واسطه اکسس پوینت که خود این دستگاه از طریق کابل شبکه به مودم ADSL متصل می شود، به شبکه اینترنت متصل شوند. این در حالی است که بسیاری از مودم های ADSL امروزی یک دستگاه اکسس پوینت را نیز درون خود جای داده اند تا دیگر نیازی به خرید دستگاه اکسس پوینت نباشد.

برند های مختلف مودم ADSL کدامند؟

  • برند های تولید کنند مودم های ADSL بسیار زیاد هستند اما طبق تجربه آی تی پشتیبان که حدود ۱۰ در زمینه خدمات پشتیبانی شبکه فعال است. برند دی لینک جز بهترین برند های تولید کننده مودم های ADSL است و شرکت های گارانتی معتبری نظیر ایزی حدود ۳ سال این برند را در ایران گارنتی می کنند. برند های دیگر نظیر TP-Link هم در رده بعدی قرار میگیرند و طول عمر پایین تری نسبت به D-Link دارند.ASUS و Tenda هم تعداد مودم های ADSL زیادی در بازار دارند که ما به جز بازار در مجموعه های دیگری استفاده از آن ها را مشاهده نکرده ایم.