Modem بر گرفته از دو کلمه Modulator و Demodulator است. به طور ساده تر مودم ها اطلاعات دیجیتال را برای ارسال از طریق رسانه های مختلف مانند کابل تلفن به اطلاعات آنالوگ تبدیل می کنند و هم چنین اطلاعات آنالوگ دریافتی را برای استفاده در دیوایس های دیجیتالی به اطلاعات دیجیتال تبدیل می کنند. به عبارتی سیگنال ارسالی Module شده و این کار از طریق حذف چند سیگنال از موج اصلی اتفاق می افتد. Modulation به گونه ای اتفاق می افتد که سیگنال ارسال شده در مقصد بتواند باز آفرینی شود و به همان صورت اولیه در بیاید.

مودم های اولیه دستگاه هایی بودند که از صداهای شنیداری برای انتقال سینگال از طریق سیم های مسی و خطوط تلفن سنتی استفاده می کردند. اطلاعات در این روش با سرعت عمومی 110 بیت بر ثانیه یا 300 بیت بر ثانیه منتقل می شود. اتصال دستگاه ها در این روش دستی و با استفاده از یک خط تلفن متصل بود. در دهه 1970 میلادی سرعت های بالاتر 1200 و 2400 بیت بر ثانیه متقارن، سرعت 4800 بیت بر ثانیه متقارن، سرعت 35 کیلوبیت بر ثانیه متقارن برای ارتباط در دسترس بود.

در دهه 1980 مودم های Dialup با سرعت 1200 و 2400 بیت بر ثانیه ارزان تر عرضه شدند. در دهه 1990 میلادی دستگاه ها و پیچیدگی آن ها به شدت رشد کردند و مودم های تلفنی به حداکثر پهنای باند موجود دست پیدا کردند که سرعت 56 کیلوبیت بر ثانیه رسیدند.

افزایش استفاده از اینترنت در اواخر دهه 1990 منجر به تقاضای بالاتر برای افزایش کارایی و در نهایت کوچ کاربران از سیستم های مبتنی بر صدا به خطوط کابلی تلویزیون و سیگنال کوتاه شد. حرکت به سمت تلفن های همراه در اواخر دهه 1990 و ظهور تلفن های هوشمند در دهه 2000 میلادی منجر به توسعه سیستم های مبتنی بر رادیو با سرعت بیشتر شد. امروزه مودم ها در همه جا هستند و به صورت نامرئی نیز وجود دارند. تقریبا در هر دستگاه محاسباتی سیار به شکل های مختلف گنجانده شده اند و قادر به برقراری ارتباط با سرعت های چند ده و چند صد مگابیت بر ثانیه هستند.

سرعت

مودم ‌ها اغلب بر اساس حداکثر مقدار داده ‌ای که می‌ توانند در یک واحد زمان ارسال کنند طبقه‌ بندی می ‌شوند که معمولاً بر حسب بیت در ثانیه بیان می‌ شود (بیت در ثانیه، گاهی اوقات به اختصار «bps») یا به ندرت به صورت بایت در ثانیه (نماد B/s) بیان می ‌شود. . سرعت مودم های مدرن معمولاً بر حسب مگابیت بر ثانیه (Mbit/s) بیان می شود.

پشتیبانی مودم در شبکه

مودم ها از اجزا اصلی شبکه های کامپیوتری محسوب می شوند که کارشناس پشتیبانی شبکه های کامپیوتری باید آن را به درستی کانفیگ کند تا ارتباط اینترنتی در بهترین حالت خود قرار بگیرد. همچنین کارشناس شبکه باید مودم مناسبی را با توجه به تجربه خود برای مجموعه هایی که وظیفه پشتیبانی از شبکه کامپیوتری آن ها را بر عهده دارد تهیه بکند و پشتیبانی نرم افزاری آن را به عهده بگیرد.