اکثر قطع و وصلی وای فای در درجه اول مربوط به مودم می باشد پس ما در ادامه روش هایی که توسط آن ها می توانید مشکل قطع و وصل شدن وای فای مودم را رفع کنید را به شما می گوییم:

خاموش روشن کردن مودم

شاید این کار مسخره به نظر برسد اما گاهی اوقات با یکی دو بار خاموش روشن کردن مودم مشکل شما حل می شود. برای این کار کافی است از دکمه پاور مودم استفاده کنید، همچنین می توانید این کار را با قطع و وصل کردن سیم برق مودم نیز انجام دهید.

خاموش روشن کردن مودم

گرم شدن مودم

مودم ها از جمله دستگاه هایی هستند که گرمای نسبتا زیادی تولید می کنند که این موضوع می تواند علاوه بر ایجاد اختلال در کار دستگاه، کاهش عمر مودم را نیز به دنبال داشته باشد. در کل بهتر است مودم را در جایی قرار دهید که هم نور مستقیم آفتاب به آن نرسد و هم دور آن تا جای ممکن خالی باشد که حرارت تولید شده با گردش هوا دفع شود. گرما خود می تواند عامل اختلال در وای فای و کارکرد درست دستگاه شود.

چک کردن کابل ها

کابل های متصل به مودم از جمله کابل تلفن به صورت سوکتی هستند و اگر سوکت آن ها آسیب دیده باشد با کوچک ترین حرکتی ممکن است شل شده و قطع شوند، این در حالی است که کابل در ظاهر متصل به نظر میرسد! ترجیحا از سیم تلفن و کابل شبکه با سوکت سالم استفاده کنید تا این موضوع باعث ایجاد اختلال در اتصال اینترنت از طریق وای فای نشود.

قطع کابل های مودم

آپدیت مودم

مودم ها مانند خیلی از سخت افزار های دیگر سیستم عامل دارند و باید هر چند وقت یک بار آپدیت شوند تا بتوانند به درستی کار کنند. برای این کار بهتر است چند وقت یک بار سایت دستگاه سازنده مودم را چک کرده تا اگر نسخه جدید سیستم عامل (Firmware) مودم منتشر شده بود با استفاده از راهنمای خود سایت نسبت به آپدیت آن اقدام کنید.

تداخل فرکانسی

فرکانس امواج وای فای در قدیم بر روی ۲.۴Ghz بود، امروزه نیز از همین فرکانس در کنار فرکانس ۵Ghz استفاده می شود. مشکل فرکانس ۲.۴Ghz این است که با فرکانس دستگاه های قدیمی تر بیسیم دیگر نظیر تلفن های بیسیم و همچنین فرکانس دستگاه ماکروویو تداخل دارد. به همین دلیل بهتر است که مودم را در کنار این دستگاه ها استفاده نکنید و یا از فرکانس ۵Ghz مودم استفاده کنید.

تداخل فرکانسی مودم

ریست کارخانه

در نهایت اگر مشکل شما با انجام کار های بالا برطرف نشد می توانید نسبت به ریست کارخانه ای دستگاه اقدام کنید. این کار هم با نگه داشتن دکمه ریست روی دستگاه برای چند ثانیه امکان پذیر است و هم از طریق منوی تنظیمات دستگاه میتوانید انجام دهید.

نکته مهم در این رابطه باید بدانید این است که علم لازم را برای تنظیمات مجدد دستگاه داشته باشید. همچنین بهتر است اگر برای مجموعه یا شرکت که وابستگی زیادی به اینترنت دارند از کارشناس پشتیبانی شبکه بخواهید تا به صورت اصولی و سریع این کار را انجام دهد و درگیر مشکلات مختلف و ناخواسته دیگر که مربوط به شبکه داخلی است نشوید.

ریست فکتوری مودم