فایل سرور به طور خلاصه یک سرور است که فایل های شما و یا یک مجموعه در آن نگهداری می شود اما اگر میخواهید با کاربر های مهم آن آشنا شوید و مزایای آن را بشناسید در ادامه با ما همراه باشید.

دلایل نیاز به فایل سرور

شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا باید فایل های خود را به جای اینکه بر روی سیستم خودمان ذخیره بکنیم، در فایل سرور ذخیره کنیم؟ در جواب به این سوال باید بگوییم که فایل سرور مزایایی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

انتقال فایل در یک مجموعه با توسط فایل سرور

یکی از کاربرد های مهم فایل سرور در انتقال اطلاعات بین کاربران در یک مجموعه است. به طور سنتی در یک مجموعه اگر بخواهید فایلی را از یک سیستم به سیستم دیگر منتقل کنید از یک دیوایس خارجی مثل فلش و یا هارد دیسک اکسترنال استفاده می کنید اما این کار خود معایبی دارد که باعث می شود امروزه دیگر از این روش استفاده نشود.

احتمال آلودگی سیستم ها

شما زمانی که از یک دیوایس خارجی که ممکن است در شبکه ها و سیستم های دیگر استفاده شده باشد، استفاده می کنید، احتمال انتقال آلودگی و بدافزار ها را به سیستم و شبکه خود افزایش می دهید.

احتمال از بین رفتن اطلاعات

وقتی که از یک دیوایس خارجی برای انتقال اطلاعات استفاده می کنید، به احتمال زیاد از سلامت آن اطلاعی ندارید و احتمال این موضوع وجود دارد که وقتی اطلاعات خود را داخل دیوایس خارجی مورد نظر کپی کردید. با اتصال آن دیوایس به سیستم دیگر اطلاعات قابل استفاده نباشد و آسیب دیده باشد.

سرعت کم انتقال اطلاعات

سرعت انتقال اطلاعات به واسطه دیوایس خارجی پایین از انتقال اطلاعات توسط شبکه و فایل سرور است. دلیل این موضوع این است که شما برای انتقال اطلاعات توسط دیوایس خارجی باید یک بار آن ها را بر روی دیوایس خارجی کپی کنید و مجددا با اتصال همان دیوایس خارجی به سیستم دیگر یک بار دیگر اطلاعات را بر روی سیستم مقصد کپی کنید.

مزایای استفاده از فایل سرور

زمانی که از فایل سرور برای انتقال اطلاعات استفاده شود معایب گفته شده در بالا حذف می شود بعلاوه مزایایی برای شما ایجاد می کند که باعث می شود بیشتر برای انتقال اطلاعات خود از فایل سرور استفاده کنید. در ادامه این موارد را با هم مرور می کنیم.

امنیت اطلاعات در فایل سرور

زمانی که از یک سرور برای ارائه سرویسی در یک شبکه استفاده می شود، امنیت آن توسط ادمین شبکه باید حفظ شود. در نتیجه شرکت پشتیبانی شبکه به صورت پیش فرض این موضوع را مد نظر قرار داده است و از نرم افزار های ضد بدافزار بر روی فایل سرور استفاده کرده است و اطمینان شما را نسبت به انتقال اطلاعات توسط فایل سرور افزایش می دهد.

تعیین مجوز های دسترسی در فایل سرور

در فایل سرور ها این ویژگی وجود دارد تا کارشناس پشتیبانی شبکه بتواند تعیین کند که چه کاربری بتواند به چه اطلاعاتی دسترسی داشته باشد و این میزان دسترسی تا چه اندازه باشد.

به عنوان می توان تعیین کرد برخی از کاربران اجازه حذف اطلاعات را نداشته باشند و برخی دیگر فقط بتواند اطلاعات را بخوانند و نتوانند عملیات ویرایش بر روی اطلاعات را انجام دهند.

این موضوع باعث جلوگیری از حذف ناخواسته اطلاعات به واسطه افراد مختلف می شود.

دسترسی همیشگی به اطلاعات فایل سرور

طراحی سرور ها به طور پیش فرض برای کار طولانی مدت انجام شده است و سرور ها همیشه روشن هستند، در نتیجه دسترسی همیشگی به اطلاعات فایل سرور ها وجود دارد و شما از این بابت نگرانی نخواهید داشت.

اشتراک فایل در فایل سرور

فایل سرور ها ویژگی اشتراک گذاری اطلاعات بین تعداد نامحدود کاربر را در اختیار قرار می دهند و محدودیت دسترسی یک نفر در این حالت از بین رفته است. به همین منظور اطلاعاتی که نیاز هست تا چندین نفر به طور همزمان بتوانند آن را باز کنند در فایل سرور وجود دارد.

تهیه بکاپ از فایل سرور

در شرکت هایی که از فایل سرور استفاده می کنند، کارشناس پشتیبانی شبکه موظف است تا نسبت به تهیه بکاپ به طور منظم از فایل سرور اقدام کند تا اگر اطلاعات به هر دلیلی آسیب دید، امکان دسترسی به آن ها با کی بازگشت به قبل وحود داشته باشد.