مودم های اینترنت نسبت به تجهیزات دیگر شبکه تجهیزات نسبتا ارزان قیمتی هستند و طول عمر مشخصی در حدود ۲ تا ۴ سال دارند اما در برخی موارد با انجام برخی از کارها همانند ریست دستگاه در زمان بروز ایراد، می توان مدت زمان بیشتری از آن ها استفاده کرد. در ادامه روش های انجام این فرآیند را به شما آموزش میدهیم:

ریست مودم با دکمه فیزیکی Reset

تقریبا تمامی مودم ها یک دکمه بسیار کوچک Reset دارند که اکثر مواقع داخل یک حفره قرار دارد و به راحتی نمیتوان آن را فشار داد و برای این کار باید از ابزار هایی مانند نوک خودکار استفاده کرد.

ریست مودم adsl با دکمه فیزیکی

این دکمه در اکثر مواقع در کنار پورت های فیزیکی مودم برای اتصال کابل یا زیر مودم در دسترس است. فراموش نکنیم که بر روی مودم دکمه های دیگری نظیر WPS و روش و خاموش کردن وای فای وجود دارد که در کنار آن ها کارشان نوشته شده است و نباید آن ها را با دکمه ریست اشتباه بگیریم.

برای ریست اکثر مودم ها لازم است تا دکمه ریست را حدود ۳ تا ۵ ثانیه فشرده نگه دارید. زمانی که چراغ های روی مودم تغییر حالت دادند یعنی مودم ریست شده است و شما در این حالت می توانید دکمه را رها کنید. این تغییر حالت میتواند خاموش شدن همزمان چراغ ها و یا ثابت شدن همزمان آن ها باشد که خود نشان ریست شدن مودم است.

ریست مودم از قسمت تنظیمات

راه دیگر ریست کردن مودم با استفاده از تنظیمات دستگاه است. اگر نمیدانید چگونه وارد تنظیمات مودم شوید می توانید مقاله ورود به تنظیمات مودم adsl را بخوانید. پس از ورود به تنظیمات باید به قسمتی مراجعه کنید که در بیشتر مودم ها با اسم Managemet مشخص شده است. زیر مجموعه آن باید قسمت Reset را پیدا کنید و از طریق زدن دکمه مربوطه اقدام به ریست دستگاه به حالت پیش فرض کارخانه کنید.

دلایل ریست مودم از تنظیمات

شاید با خودتان بگویید وقتی که میشه از طریق دکمه ریست روی دستگاه اقدام به ریست کردن دستگاه کرد چرا باید از طریق تنظیمات که مسیر سخت تری دارد اقدام به این کار کرد. این موضوع چند دلیل مختلف دارد:

دسترسی سخت فیزیکی به مودم

گاهی اوقات ممکن است مودم adsl شما به صورت فیزیکی بخاطر آنتن دهی بهتر وای فای در ارتفاع بالایی قرار داشته باشد که دسترسی به آن برای شما سخت باشد یا بدلیل استفاده از رک برای جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز نتوانید به راحتی به تجهیزات داخل رک دسترسی داشته باشید.

تهیه بکاپ از مودم

گاهی وقت ها ممکن است شما بخواهید فقط با ریست کردن دستگاه تست کنید که مشکل شما قابل رفع شدن است یا نه و سپس تمامی تنظیمات را به حالت اولیه برگردانید. در این حالت میتوانید قبل ریست کردن مودم از همان قسمت تنظیمات اقدام به تهیه بکاپ از تنظیمات دستگاه مودم کنید و پس از انجام تست های خود مانند ریست، تنظیمات را به حالت اولیه خود برگردانید.

چگونگی تهیه بکاپ از مودم

برای تهیه بکاپ از تنظیمات مودم adsl هماننند ریست آن باید در اکثر مودم ها به قسمت Management در تنظیمات مراجعه کنید و سپس قسمت Backup را پیدا کنید و فایل مربوط به تنظیمات را دانلود کنید.

بکاپ از مودم

ریست مودم توسط متخصص

از آن جایی که ریست کردن مودم adsl ممکن است مشکلاتی را برای شبکه شما به وجود بیاورد که قابل پیش بینی برای شما نبوده است بهتر است از یک شرکت پشتیبانی شبکه بخواهید تا نسبت به ریست مودم اقدام کند. چرا که ممکن است با ریست مودم برخی از تنظیماتی که از قبل بر روی مودم بوده است و شما از آن اطلاع نداشته اید نیز از بین برود. همچنین ممکن است به دلیل داشتن شبکه کامپیوتر در مجموعه، ریست مودم باعث ایجاد اختلال در شبکه کامپیوتری شود و سرویس های دیگر شما نیز از کار بیفتند. یک شرکت خدمات شبکه می تواند این موارد را با رعایت استاندارد های لازم و تجربه طولانی مدت در این زمینه برای شما انجام دهد.

ریست مودم adsl چه مشکلاتی دارد؟

برخی از تنظیماتی که ممکن است در مودم های adsl انجام شده باشد میتواند مربوط به DHCP Server و DNS باشد و زمانی که مودم ریست می شود در صورت نیاز باید آن ها را تغییر داد. همچنین ممکن است IP پیش فرض مودم تغییر کرده باشد که باید در صورت نیاز آن را نیز تغییر داد. همچنین در برخی از مودم برای جلوگیری از اتصال افراد غیر مجاز به وای فای ممکن است مک آدرس ها فیلتر شده باشند. شما می توانید با مراجعه به مقاله تعیین تعداد افراد متصل به وای فای نسبت به انجام این کار بعد از ریست مودم اقدام کنید.

همچنین ممکن برای جلوگیری از تداخل فرکانسی امواج وای فای با دستگاه های بیسیم دیگر نظیر تلفن بیسیم، کانال وای فای از قبل تغییر کرده باشد. برای این موضوع نیز می توانید به مقاله تغییر کانال وای فای مراجعه کنید.