روشن نشدن مانیتور یک کامپیوتر دلایل مختلف نرم افزاری و سخت افزاری می تواند داشته باشد که ما به ترتیب از ساده به دشوار آن را با شما در میان میگذارید، قائدتا دلایل ساده رایج تر نیز هستند و بیشتر اتفاق می افتند.

۱- عدم اتصال کابل برق

اکثر مواقع که مانیتور شما سیاه است و هیچ چیزی بر روی صفحه نمایش، نشان داده نمی شود می بایست به چراغ پاور آن نگاه کنید. در اکثر مانیتور ها یک چراغ کوچک نزدیک دکمه روشن و خاموش مانیتور وجود دارد که نشان دهنده روشن بودن یا نبودن مانیتور است که اگر آن چراغ هم خاموش باشد به احتمال زیاد کابل برق مانیتور قطع شده است و شما می بایستی نسبت به چک کردن اتصال کابل برق اطمینان حاصل کنید.

شل بودن کابل برق مانیتور از پریز برق

۲- مشکل سیم برق

سیم برق برخی از مانیتور ها اکثرا دو قسمت دارد، قسمت اول آداپتور خود مانتیور است که توسط یک سیم از آداپتور به مانیتور وصل است و قسمت دوم سیم از آداپتور به پریز برق متصل می شود که در اکثر مواقع قابلیت جدا شدن از آداپتور تعویض را دارد. اگر اتصال سیم برق را چک کردید و مطمئن شدید که اتصال برق درست است بهتر است نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

همچنین می توانید برای اینکه هزینه اضافی برای خرید این قسمت نکنید، آداپتور را به یک تعمیر کار یا الکتریکی ببرید تا با ولت متر بررسی کند در سیم برق مورد نظر برق وجود دارد یا نه

خراب بودن کابل برق مانیتور

۳- آداپتور مانیتور

پس از چک کردن دو موردی که بالا تر درباره آن صحبت شد، نوبت به خود آداپتور می رسد. طبیعتا برای چک کردن این موضوع نیاز به خرید آداپتور مشابه دارید اما باز می توانید برای اینکه دچار اشتباه نشوید مانیتور خود به مراکز معتبر تعمیر و یا الکتریکی ببرید تا اگر اداپتور شبیه اداپتور مانیتور شما دارد را تست کرده و در صورتی که مشخص شد مشکل از آداپتور بوده است نسبت به خرید آداپتور جدید اقدام کنید.

خراب شدن آداپتور مانتیور

۴- خراب شدن مدار برق مانیتور

پس از چک کردن تمام موارد بالا نوبت به چک کردن خود مانتیور میرسد. این نسبت به موارد گفته شده در بالا نادر تر است و کمتر اتفاق می افتد، اولین موضوع خرابی مدار برق ورودی مانیتور است، اگر مانیتور خود را به مرکز تعمیر معتبر مانیتور برده اید و به شما گفته اند مدار برق ورودی خراب شده است و نیاز به تعمیر دارد، از آنان بخواهید تا تعمیر آن را انجام دهند.

خراب شدن مدار برق مانیتور

۵- اتصال به کارت گرافیک اشتباه

اگر کامپیوتر شما دو خروجی تصویر داشته باشد که یکی بر روی مادربورد باشد و دیگری بر روی کارت گرافیک، پورت روی مادربورد به شما تصویر نخواهد داد و تنها باید از پورتی که بر روی کارت گرافیک وجود دارد استفاده کنید. بعضا پیش میاید که مانیتور از روی عادت به پورت تصویر روی مادربورد متصل می شود و تصویر نمی دهد!

وجود دو پورت تصویر

۶- نداشتن چیپ گرافیکی در پردازنده

برخی از پردازنده های اینتل فاقد تراشه گرافیکی هستند و در این حالت زمانی که شما کابل مانیتور خود را به پورت تصویر روی مادربورد متصل می کنید تصویری مشاهده نمی کنید. در این حالت دو راه کار بیشتر ندارید. راه کار اول تعویض پردازنده با مدلی است که چیپست گرافیک هم داشته باشد. راه کار دوم استفاده از یک کارت گرافیک دیگر است.

۷- خراب شدن پورت تصویر

پورت تصویر (مانند پورت VGA) روی برد که میتواند روی خود مادربورد یا بورد کارت گرافیک باشد به ندرت خراب می شود، برای فهمیدن این موضوع تنها راه کار کمک گرفتن از تعمیر کار سخت افزار است تا بتواند این موضوع را با انجام تست های مختلف متوجه شود. در صورت عیب یابی و خراب بودن این پورت، تعمیرکار سخت افزار می بایستی نسبت به تعویض پورت روی برد در صورت امکان اقدام کند.

بهتر است از کارشناس پشتیبانی شبکه بخواهید تا تمامی موارد گفته شده را با دقت بررسی کند تا در صورت وجود مشکل آن را سریع تر برای شما برطرف کند.