خطاهای زیادی مربوط به NTLDR وجود دارد که رایج ترین آن NTLDR is missing است.

مهم ترین دلیل خطای NTLDR is missing زمانی است که کامپیوتر شما سعی می کند از هارد دیسک یا فلش درایوی که به درستی برای بوت شدن تنظیم نشده است بوت شود. به عبارتی دیگر سعی می کند از یک سورس سخت افزاری غیر قابل بوت، بوت شود. این موضوع برای مدیای مورد نظر مثل فایل داخل دیسک نوری و فلش دیسک نیز صادق است و می تواند نرم افزاری نیز باشد.

از دلایل دیگر این موضوع می توان مشکلات ارتقا هارد دیسک و سیستم عامل، سکتور های خراب هارد دیسک، بایوس قدیمی و آپدیت نشده و همچنین کابل های قدیمی IDE نیز اشاره کرد.

خطای NTLDR Is Missing به سیستم عامل های ویندوز XP نسخه های Professional و Home Edition اشاره کرد. از ویندوز ویستا به بعد، ویندوز از فایل BOOTMGR به جای NTLDR استفاده می کند. اگر با ارور NTLDR is missing در ویندوز های جدید تر مثل  ویندوز ۱۱ و ۱۰ مواجه شدید (به خصوص در مراحل اولیه نصب)، نصب جدید و تمیز را دوباره از ابتدا شروع کنید.

این ارور با شکل های مختلفی نمایش داده می شود که NTLDR Is Missing رایج ترین آن است. شکل های دیگر را می توانید در زیر ببینید:

NTLDR is missing

Press any key to restart

NTLDR is missing

Press Ctrl Alt Del to restart

Boot: Couldn’t find NTLDR

Please insert another disk

این ارور خیلی کوتاه پس از روشن شدن کامپیوتر و بلافاصله بعد از عملیات POST نمایش داده می شود.

رفع ارور NTLDR Is Missing

راه های زیر را به ترتیب گفته شده دنبال کنید، راه هایی که در ابتدا گفته شده است ساده تر است.

۱-کامپیوتر را ری استارت کنید. ارور ممکن است تصادفی نمایش داده شده باشد.

۲-درایو های نوری مانند CD و DVD را چک کنید و دیوایس های اکسترنال و خارجی را جدا کنید. در برخی مواقع ارورNTLDR Is Missing زمانی نمایش داده می شود که کامپیوتر شما قصد بوت شدن از دیوایس بوتیبل نشده را دارد.

نکته: اگر مشکل با این روش برطرف شد و چند بار تا به این لحظه برای شما اتفاق افتاده، بایستی وارد تنظیمات بایوس مادربورد شده و دیسک ذخیره سازی که ویندوز از آن بوت می شود را به بالا ترین الویت برای بوت شدن تغییر دهید.

۳-تنظیمات بایوس مارد بورد خود را باید چک کنید تا به درستی اعمال شده باشند. تنظیمات بایوس به کامپیوتر می گوید که چگونه از دیسک ذخیره سازی استفاده کند، در نتیجه برخی از ارور ها می تواند مربوط به تنظیمات باشد.

نکته: در اکثر مواقع حالت اتوماتیک برای تنظیمات هارد دیسک و درایو نوری بهتر از حالتی است که شما از انجام تنظیمات دستی مطمئن نیستید.

۴-بازگردانی فایل های NTLDR و ntdetect.com از دیسک نصب ویندوز XP. بازگردانی این دو فایل مهم می تواند یک راه حل میانبر باشد.

۵-تعمیر یا کپی دوباره فایل boot.ini. اگر دلیل مشکل به وجود آمده فایل boot.ini باشد که برای نصب ویندوز به صورت درست تنظیم نشده است، می تواند از خطای NTLDR جلوگیری کند.

۶-درست کردن یک Boot Partiton جدید برای پارتیشن ویندوز XP. اگر بوت پارتیشن ویندوز خراب شده باشد و یا به درستی تنظیم نشده باشد، ممکن است با این خطا مواجه شوید.

۷-تعمیر Master Boot Record ویندوز XP. ارور NTLDR ممکن است به دلیل خراب شدن Master Boot Record نمایش داده شود.

۸- اتصال دورباره کابل برق و دیتا دیسک. ارور NTLDR ممکن به دلیل قطعی یا عملکرد نادرست کابل IDE باشد.

۹-آپدیت بایوس مادربورد. گاهی وقت ها نسخه قدیمی فایل بایوس می تواند باعث به وجود آمدن خطا شود.

۱۰-تعمیر فایل های آسیب دیده در نصب. این راه کار فایل های جدید را جایگزین فایل های آسیب دیده یا گم شده می کند. اگر مشکل حل نشد به عیب یابی هر کدام از فایل ها ادامه دهید.

۱۱-ویندوز را از ابتدا نصب کنید. نصب مجدد ویندوز تمامی فایل های قدیمی و فعلی را پاک و دوباره آن ها را نصب می کند.

نکته: این راه کار به طور قطع مشکل ارور NTLDR را برطرف می کند. برای این کار بهتر است از تمامی فایل های خود بکاپ تهیه کنید که این کار خود می تواند زمان بر باشد. شما می توانید این کار را به واسطه ویندوز لایو انجام دهید. اگر به هر دلیلی نمی توانید به فایل های مهم دسترسی داشته باشید مجبورید نصب ویندوز تمیز و جدید ادامه دهید که باعث می شود تمام اطلاعات خود را از دست دهید.

۱۲-جازگزینی دیسک جدید. دیسک ذخیره سازی خود را تعویض کنید و سپس نسبت به نصب ویندوز تمیز و نو اقدام کنید. اگر تمامی راه کار های بالا را به درستی انجام داده باشید و نتیجه نگرفته باشید، به احتمال زیاد با مشکل سخت افزاری درایو ذخیره سازی مواجه هستید.

نکته: ویندوز XP بسیار قدیمی است و دیگر آپدیت های نرم افزار و پشتیبانی بسیاری از نرم افزار های مختلف را به همراه ندارد، توصیه می شود از نسخه های جدید تر ویندوز نظیر ویندوز ۱۱ و ۱۰ استفاده کنید.

نیاز به راهنمایی بیشتر

اگر مشکل شما بر طرف نشد می توانید با پشتیبانی شبکه آی تی پشتیبان تماس بگیرید و از آن ها بخواهید تا در صورت داشتن ظرفیت مازاد مشکل شما را بررسی و برطرف کنند. به قسمت تماس با ما مراجعه کرده و درباره مشکل خود با کارشناسان صحبت کنید.