حافظه های فلش همانگونه که اسمشان مشخص است یک نوع از حافظه هستند که می توانید اطلاعات مورد نظر خود را در آن ذخیره سازی کنید.

حافظه فلش چگونه به سیستم وصل می شود؟

حافظه های فلش در زمانی که به وجود آمدند توسط پورت USB به دستگاه های مختلف از جمله کامپیوتر ها متصل می شدند و امکان انتقال اطلاعات از طریق آن ها محیا میشد.

انواع حافظه فلش بر اساس نوع اتصال

امروزه حافظه های فلش علاوه بر اتصال توسط پورت USB توسط پورت های دیگری نظیر USB Type C و Lighting هم به گوشی های موبایل متصل می شوند و انتقال اطلاعات توسط آن ها نیز صورت میگیرد.

سرعت حافظه های فلش

سرعت حافظه های فلش تا حد زیادی به پورت اتصالی آن ها وابسته است و می تواند بسته به این موضوع متفاوت باشد. حافظه های فلش USB2 به طور معمول با سرعت ۱۵ مگابیت بر ثانیه می توانند اطلاعات را منتقل کنند. این موضوع در حافظه های فلش USB 3 به ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه هم می رسد.

کاربرد های حافظه فلش

حافظه های فلش کاربرد های مختلفی می توانند داشته باشند و در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

انتقال اطلاعات

مهم ترین استفاده از حافظه های فلش برای انتقال اطلاعات است. در قدیم این انتقال به واسطه تجهیزات دیگری نظیر دیسک های DVD و یا حافظه های SD انجام میشد و حتی در قدیم تر نیز این کار به واسطه فلاپی درایو ها انجام میشد. اما پس از طراحی و تولید حافظه های فلش، این کار به دلیل سهولت توسط آن ها انجام می گرفت.

امروزه کمتر برای انتقال اطلاعات از حافظه های فلش استفاده می شود و این موضوع در برخی از موارد به واسطه هارد دیسک های اکسترنال و در برخی مواقع دیگر توسط اینترنت انجام می شود. البته حافظه های فلش همچنان برای انتقال اطلاعات استفاده می شوند اما استفاده از آن ها به دلیل به وجود آمدن راه های انتقالی دیگر که گفته شد، کمتر شده است.

نگهداری اطلاعات

یکی دیگر از استفاده های حافظه های فلش به منظور نگهداری از اطلاعات است، به عنوان نمونه بسیاری از کارمندان حسابداری برای تهیه بکاپ از دیتابیس های نرم افزار های مالی از فلش استفاده می کنند و هر چند وقت یک بار بکاپ نرم افزار های مالی خود را درون یک فلش نگهداری می کنند.

همچنین برخی از افراد به دلیل استفاده زیاد از فایل های خود بر روی سیستم های مختلف از فلش استفاده می کنند.

نصب سیستم عامل

یکی از استفاده های حافظه های فلش برای کارشناسان پشتیبانی شبکه، نصب سیستم عامل ویندوز است. دلیل این موضوع انجام این کار به تعداد زیاد می باشد و اینکه در صورت استفاده از حافظه فلش به جای دیسک، سرعت نصب سیستم عامل افزایش می یابد.

همچنین نصب سیستم عامل با استفاده از دیسک DVD خود پس از انجام چند باره این کار باعث از بین رفتن و استهلاک دیسک DVD می شود. از طرفی دیگر نصب سیستم عامل به واسطه دیسک DVD نیازمند درایو نوری برای خواندن اطلاعات DVD است. در صورتی که با استفاده از حافظه فلش برای این کار نیازی به تجهیز خاصی برای این موضوع نیست و تمامی کامپیوتر ها حداقل یک پورت USB را دارا می باشند.

خواندن مدیا از حافظه فلش

در برخی از کسب و کار ها برای خواندن چندین باره فایل های مختلف به صورت ثابت بر روی یک دستگاه از حافظه فلش استفاده می شود. به عنوان نمونه بسیاری از افراد برای خواندن آهنگ های مورد نظر بر روی ضبط ماشین خود از حافظه های فلش استفاده می کنند. همچنین در برخی از فروشگاه و رستوران ها که از یک تلویزیون برای نمایش اطلاعاتی نظیر فیلم و عکس استفاده می شود، از حافظه های فلش برای این کار استفاده می شود.