اوبونتو یک کلمه باستانی آفریقایی به معنای “انسانیت برای دیگران” است. اغلب به عنوان یادآوری این نکته توصیف می شود که “من همانی هستم که هستم به دلیل آنچه همه ما هستیم”. ما روح اوبونتو را به دنیای کامپیوترها و نرم افزارها می آوریم. توزیع اوبونتو بهترین چیزی است که جامعه نرم افزاری جهان با جهانیان به اشتراک گذاشته است.

اوبونتو از کجا شروع کرد؟

لینوکس قبلاً در سال ۲۰۰۴ تأسیس شده بود، اما به نسخه های اختصاصی و پشتیبانی نشده جامعه تقسیم شد و نرم افزار رایگان برای اکثر کاربران رایانه بخشی از زندگی روزمره نبود. این زمانی بود که Mark Shuttleworth تیم کوچکی از توسعه دهندگان Debian را گرد هم آورد که با هم Canonical را تأسیس کردند و شروع به ایجاد یک دسکتاپ لینوکس با کاربری آسان به نام اوبونتو کردند.

ماموریت اوبونتو هم اجتماعی و هم اقتصادی است. اول، ما نرم‌افزار رایگان جهان را به صورت رایگان و با شرایط یکسان در اختیار همه قرار می‌دهیم. چه دانشجو در هند باشید و چه یک بانک جهانی، می توانید اوبونتو را به صورت رایگان دانلود کرده و از آن استفاده کنید. دوم، هدف ما کاهش هزینه‌های خدمات حرفه‌ای، پشتیبانی شبکه، مدیریت، نگهداری، عملیات – برای افرادی است که از اوبونتو در مقیاس بزرگ استفاده می‌کنند، از طریق مجموعه‌ای از خدمات ارائه‌شده توسط Canonical که در نهایت بودجه بهبود پلتفرم را تامین می‌کند.

انتشار اوبونتو

اوبونتو اولین سیستم عاملی بود که هر شش ماه یکبار، از اکتبر ۲۰۰۴، به انتشار برنامه ‌ریزی ‌شده با سرعت قابل پیش ‌بینی متعهد شد. در سال ۲۰۰۶ تصمیم گرفته شد که هر چهارمین نسخه، هر دو سال یک ‌بار، پشتیبانی طولانی ‌مدت برای استقرار در مقیاس بزرگ دریافت کند. . این خاستگاه اصطلاح LTS برای انتشار های پایدار و حفظ شده است.

آپدیت های اوبونتو

تیم ‌های تجاری و اجتماعی برای تولید یک نسخه واحد با کیفیت بالا همکاری می‌ کنند که تعمیر و نگهداری مداوم برای مدت زمان مشخصی دریافت می‌کند. هم انتشار و هم به ‌روزرسانی ‌های در حال انجام بسته ‌های اصلی به‌ طور رایگان برای همه کاربران در دسترس هستند.

کاربران تجاری برای دسترسی به پشتیبانی، مشاوره، ابزارهای مدیریت، خدمات مدیریت شده و نگهداری امنیتی گسترده، با Canonical درگیر می شوند.

حکومت

Canonical ناشر اوبونتو است. اعضای تیم Canonical جنبه‌های Ubuntu مانند هسته، دسک‌تاپ پیش‌فرض، پایه‌ها، امنیت، OpenStack و Kubernetes را رهبری می‌کنند.

با این حال، مدیریت اوبونتو تا حدودی مستقل از Canonical است و رهبران داوطلب از سراسر جهان مسئولیت بسیاری از عناصر حیاتی پروژه را بر عهده می گیرند. مارک شاتل ‌ورث، به‌عنوان بنیان‌گذار پروژه، نامزدهای عمومی را به ‌عنوان نامزد های شورای اجتماعی و هیئت فنی فهرست می‌کند و آنها نیز به نوبه خود نامزد ها را برای طیف وسیعی از هیئت ‌ها، شورا ها و تیم‌ هایی که مسئولیت جنبه ‌های پروژه را بر عهده می‌گیرند، بررسی و معرفی می‌کنند.

این یکی از اصول کلیدی پروژه اوبونتو است که اوبونتو یک کار مشترک بین Canonical، شرکت های دیگر و هزاران داوطلب است که تخصص خود را برای تبدیل آن به یک پلتفرم در سطح جهانی برای استفاده همه به کار می برند.

اوبونتو فعلی

اولین نسخه رسمی اوبونتو – نسخه ۴.۱۰، با نام رمز Warty Warthog – در اکتبر ۲۰۰۴ راه اندازی شد و با پیوستن هزاران نفر از علاقه مندان و متخصصان نرم افزار رایگان به جامعه اوبونتو، علاقه چشمگیر جهانی را برانگیخت.

اوبونتو امروزه طعم های فراوان و ده ها مشتق تخصصی دارد. همچنین نسخه های ویژه ای برای سرور ها، ابرهای OpenStack و دستگاه های متصل وجود دارد. همه نسخه‌ها زیرساخت ‌ها و نرم‌افزار های مشترکی دارند و اوبونتو را به یک پلتفرم واحد منحصر به ‌فرد تبدیل می ‌کند که از لوازم الکترونیکی مصرفی تا دسکتاپ و به ابر برای محاسبات سازمانی تبدیل می ‌شود.

دسکتاپ اوبونتو پرکاربرد ترین پلتفرم ایستگاه کاری لینوکس در جهان است که کار مهندسان را در سراسر جهان تقویت می‌کند. اوبونتو Core استانداردی را برای سیستم ‌عامل‌های کوچک و تراکنشی برای دستگاه ‌های متصل با امنیت بالا تعیین می‌کند. سرور اوبونتو سیستم عامل مرجع برای پروژه OpenStack و یک سیستم عامل مهمان بسیار محبوب در AWS، Azure و Google Cloud است. اوبونتو از پیش روی کامپیوترهای دل، اچ پی، ایسوس، لنوو و سایر فروشندگان جهانی نصب شده است.

امید می رود که اوبونتو چیز شگفت انگیزی را برای محاسبات شما به ارمغان بیاورد و همچنین امید می رود شما در کمک به شکل دادن و ساختن آینده نرم افزار رایگان با هم به آن ها بپیوندید.