اتاق سرور به فضایی گفته می شود که تجهیزات مرکزی شبکه نظیر سرور و هر آنچه که در رک مرکزی شبکه واقع شده است در این فضا قرار میگیرد. اما این فضا باید ویژگی هایی داشته باشد که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

تهویه اتاق سرور

در اتاق سرور تجهیزات برقی شبکه قرار می گیرند که خود تولید کننده حرارت هستند و این حرارت باید به گونه ای به بیرون از این فضا انتقال داده شود. برای این منظور دمای اتاق سرور باید به گونه ای پایین نگه داشته شود تا ضمن خارج کردن حرارت، دمای کلی اتاق نیز بین ۲۰ الی ۲۱ درجه سانتی گراد ثابت باقی بماند.

جلوگیری از دسترسی فیزیکی

همانطور که میدانید مهم ترین دارایی یک مجموعه اطلاعات آن مجموعه است که اگر از بین برود، وابسته به میزان اطلاعات، ضرر های مالی و غیر مالی بزرگی را به یک مجموعه وارد می کند. تمامی این اطلاعات اگر بخواهد به طور اصولی نگه داشته شود باید در سرور نگه داری شود و سرور نیز خود باید در فضایی قرار بگیرد تا دسترسی به آن غیر ممکن شود. از همین رو اتاق سرور باید فضایی باشد که دسترسی هیچ شخصی به جز مدیر آی تی آن مجموعه به آن امکان پذیر نباشد.

جلوگیری از ورود گرد و خاک

گرد و خاک دشمن قطعات الکترونیکی است و طور عمر این وسایل را به میزان قابل توجهی کاهش می هد. برای جلوگیری از تاثیر گرد و خاک بر روی تجهیزات شبکه باید اتاق سرور محیط ایزوله ای باشد و امکان ورود گرد و خاک به آن وجود نداشته باشد. در غیر اینصورت گرد و خاک بر روی تجهیزات شبکه تاثیر گذاشته و به طور ناگهانی ممکن است سلامت قطعات و تجهیزات واقع شده در اتاق سرور را تحت تاثیر قرار دهد.

سیستم اطفاء حریق اتاق سرور

وجود تجهیزات گران قیمت و حساس شبکه در اتاق سرور و ذخیره شدن اطلاعات مجموعه در سرور و تجهیزات مختلف ایجاب می کند تا اتاق سرور از سیستم اطفاء حریق مخصوص استفاده کند تا در هنگام ایجاد اتفاق هایی نظیر آتش سوزی، اکسیژن تخلیه شده و تجهیزات داخل اتاق سرور دچار حادثه نشوند.

سیستم نظارت تصویری در اتاق سرور

به دلیل حساس بودن تجهیزات شبکه در اتاق سرور می بایستی تمامی نقاط آن توسط دوربین ها مورد نظارت قرار بگیرد و در صورت به وجود آمدن مشکل، سریعا پیگیری لازم صورت پذیرد.

اهمیت اتاق سرور در پشتیبانی شبکه

هر چقدر موارد گفته شده در بالا برای اتاق سرور رعایت شود، خدمات پشتیبانی شبکه نیز می تواند با کیفیت بهتری ارائه شود و مجموعه مورد نظر کمتر دچار مشکلات مختلف شود.